Římskokatolická farnost
Původní starý kostel stával poblíž panského sídla na starém hřbitově (u fary). Podle odhadů a znalců dávné a dosud zachovalé křtitelnice byl původní kostel založen někdy koncem 13. století. Kostel byl zasvěcen patronu české země sv. Václavu.
Poněvadž hřbitov byl původně okrouhlý a nynější tzv. kostnice stála již mimo hřbitov, a protože se tu pohřbívalo do roku 1850 i z Vatína, můžeme soudit, že původní kostel byl poměrně malý, a že z tohoto důvodu opat žďárského kláštera Bernard z Hennetu rozhodl postavit kostel nový - nynější. Ten se stavěl pouhé 3 roky.
Jako rok výstavby se uvádí letopočet 1752, ale stavba trvala asi déle, neboť starý kostel byl zbourán až roku 1760. Práci vykonávali robotníci, jen řemeslníci byli placeni. Cihly se pálily u Lanžovského rybníka, písek se kopal Melicharově kopci k Budči, říční písek byl v panském rybníku, vápno se pálilo ve vápenici mezi Hamry z Žďárem 2, kámen se připravoval v lomech ve Štěnici mezi Hamry a Sázavou, dřevo bylo z panských lesů. To byl zhruba materiál, který se dopravoval volskými potahy po lešení od Lorencových božích muk (jsou na konci hřiště u Sokolovny) k věži kostela.
Kostel je 25 m dlouhý, 11.4 m široký a 15 m vysoký. Na západní straně je přistavěna věž. Na ní byly čtyři zvony ze starého kostela sem přenesené. Z nich jeden z roku 1589 byl ulit Antonínem Vodákem z Nového Veselí. Při požáru roku 1831 byla věž o více jak jednu třetinu snížena. Za první světové války byly dva velké zvony odebrány na ulití děl, v roce 1925 byly pořízeny nové, ale byly opět ve druhé světové válce zrekvírovány. V roce 1947 byl na věž kostela pořízen nový zvon od firmy Manoušek Brno za 25 tisíc, který je na kostele až do současnosti.
Z význačných památek má nyní kostel cínovou křtitelnici z roku 1609.
Stará farní budova byla chatrná. Roku 1784 byla postavena nová, pěkná patrová budova. O to má zásluhu děkan Josef Mareš, rodák z Nového Města na Moravě, který do stavby vložil svůj otcovský podíl. Zemřel roku 1808 a je pohřben v kostnici na zdejším hřbitově.
Otevření a vysvěcení nového hřbitova se uskutečnilo dne 3.9.2000 za účasti faráře Novoveselké farnosti pana Aloise Weigla a generálního vikáře pana Jiřího Mikuláška z Brněnského biskupství. Účinkování zpěváků a hudby vhodně doplnilo toto slavnostní otevření. Hřbitov byl vybudován nákladem 5 mil. Kč i za přispění okolních obcí.
Do římskokatolické farnosti Nové Veselí (v děkanství žďárském) dále patří kostel farní sv. Václava, kaple Panny Marie Bolestné (Březí nad Oslavou), kaple Posvěcení římské baziliky Panny Marie (Budeč u Žďáru nad Sázavou), kaple Navštívení Panny Marie (Kotlasy), kaple Navštívení Panny Marie (Matějov), kaple sv. Rocha (Nové Veselí) a kaple Panny Marie Královny (Újezd u Žďáru nad Sázavou).
Program bohoslužeb a další aktuality ve farnosti mětyse Nové Veselí najdete na stánkách Mons. Jana Peňáze nebo na adrese https://farnostnoveveseli.cz.
Sbor dobrovolných hasičů v Novém Veselí vznikl v roce 1891. V současné době má 65 členů, z toho 13 členů Výboru. SDH se významně podílí na společenském a kulturním životě v Novém Veselí.
Dne 29. 11. 2017 se konala schůze výboru Honebního společenstva katastru Nové Veselí – Matějov + část Újezda ve složení: Vítek Jiří, Poul Miloslav st., Ing. Kučera František, Ing. Jarošová Bohdana, Chalupa Jaroslav, MVDr. Křivánek Zdeněk a jako host Mgr. Smékalová Jana. Bylo to závěrečné zhodnocení činnosti mysliveckého roku 2017.
Číst dál...Původní starý kostel stával poblíž panského sídla na starém hřbitově (u fary). Podle odhadů a znalců dávné a dosud zachovalé křtitelnice byl původní kostel založen někdy koncem 13. století. Kostel byl zasvěcen patronu české země sv. Václavu.
Číst dál...Sídlo sboru: Farní sbor Českobratrské církve evangelické v Sázavě, Sázava 73, 592 11 Velká Losenice
Číst dál...