Český svaz včelařů
Český svaz včelařů, místní organizace Nové Veselí byl založen roku 1938.
70 let organizovaného včelaření na Novoveselsku a Bohdalovsku v roce 2007
V dubnu 2007 oslavila ZO Českého svazu včelařů o.s.v Novém Veselí 70.výročí založení místní pobočky pro městyse Bohdalov, Nové Veselí a blízké okolí. Předtím byli někteří členové organizováni ve včelařském spolku "Živanský" v Novém Městě na Moravě a od roku 1928 ve včelařském spolku ve Městě Žďáře. Na ustavující schůzi 24. dubna 1938 se přihlásilo za členy 68 chovatelů včel se 385 včelstvy z 11 obcí.
"Včelaříme v drsnějších podmínkách Českomoravské Vysočiny při bývalé zemské hranici Čech a Moravy. Na druhé straně zato včelaříme v prostorách čistých pramenišť řeky Oslavy. Po celých 70 let se dařilo udržovat mezi členy přátelské vztahy a tím i cestu, aby prakticky po celou dobu byli všichni chovatelé včel na tomto území organizováni. To samozřejmě přinášelo i zatím výborné výsledky nákazové situace a dobrou úroveň potřebných znalostí v chovu včel mezi členy."
K výročí vydáváme sborník. Zde chceme nevčelařskou veřejnost krátce seznámit nejen s historií Novoveselska a Bohdalovska a s historií naší včelařslé organizace, ale zejména chceme mezi mladými ve školách našich mikroregionů upozornit na tuto zajímavou činnost pro volný čas i profesionály.
V roce 2007 měla naše ZO 41 členů se zazimovanými 302 včelstvy v 10 obcích.
Ing. Antonín Musil
ZO ČSV o.s. Nové Veselí
65 let včelařské organizace v obci v roce 2003
24. dubna 1938 byla v Novém Veselí založena pobočka včelařského spolku pro Nové Veselí a okolí. Tato pobočka vznikla oddělením od pobočky ve městě Žďáře, založeném v roce 1928.
V roce 1938 bylo zazimováno 365 včelstev u 66 chovatelů. Pro srovnání v roce 2002 bylo zazimováno 259 včelstev u 47 chovatelů.
Včely, jejich služby a produkty provázejí člověk od nepaměti. Po počátečním sběru medu a vosku od včel usazených v dutinách stromů dochází později k uskutečňovanému chovu v úlech ze dřeva nebo slámy. I v těchto primitivních úlech docházelo celá staletí při odebírání medu a vosku k likvidaci včelího medu. V 18. století na mnoha místech Evropy dochází k vylepšení staveb včelích úlů.Včelí dílo postavené včelami (voskové plásty) je využíváno několik let. Krok s těmito pokrokovými včelaři udržovali i včelaři čeští a moravští. Je zde nepřehledná řada českých a moravských učitelů a kněží, kteří se zabývali na svých školách a farách chovem včel. Výsledky svých pozorování publikovali v různých časopisech. Před sto lety bylo asi pravidlem, že řídící učitel na vsi choval včely.
Současně s rozvojem včelařství dochází ke sdružování včelařů v různých spolcích. Spolky vydávají své spolkové časopisy. První známé sdružení včelařů vzniklo kolem faráře Kelera v Jimramově. Roku 1897 je založen včelařský spolek "Lípa" ve Velké Bíteši. Následuje založení včelařských spolků v Novém Městě (1900), Rožné (1912), Nedvědici, Olší a v roce 1928 ve Městě Žďáře. Pamětníci vzpomínali, kdy se více než stovka včelařů tísnila v restauraci u Veselých ve Veselské ulici na schůzi nebo zajímavé přednášce.
V roce 1938 byla založena místní pobočka včelařského spolku v Novém Veselí. Tato pobočka nyní jako ZO ČSV (Základní Organizace Českého Svazu Včelařů) působí dodnes.
V současné době mimo devíti včelařů z Nového Veselí sdružuje i včelaře z Bohdalova, Chroustova, Rudolce, Březí nad Oslavou, Kotlas, Matějova a Radonína.
V Novém Veselí a nejbližším okolí je chováno 70 včelstev. Základní organizace v Novém Veselí sdružuje celkem 47 včelařů s 259 včelstvy.
Ing. Antoním Musil
jednatel ZO ČSV Nové Veselí
Sbor dobrovolných hasičů v Novém Veselí vznikl v roce 1891. V současné době má 65 členů, z toho 13 členů Výboru. SDH se významně podílí na společenském a kulturním životě v Novém Veselí.
Dne 29. 11. 2017 se konala schůze výboru Honebního společenstva katastru Nové Veselí – Matějov + část Újezda ve složení: Vítek Jiří, Poul Miloslav st., Ing. Kučera František, Ing. Jarošová Bohdana, Chalupa Jaroslav, MVDr. Křivánek Zdeněk a jako host Mgr. Smékalová Jana. Bylo to závěrečné zhodnocení činnosti mysliveckého roku 2017.
Číst dál...Původní starý kostel stával poblíž panského sídla na starém hřbitově (u fary). Podle odhadů a znalců dávné a dosud zachovalé křtitelnice byl původní kostel založen někdy koncem 13. století. Kostel byl zasvěcen patronu české země sv. Václavu.
Číst dál...Sídlo sboru: Farní sbor Českobratrské církve evangelické v Sázavě, Sázava 73, 592 11 Velká Losenice
Číst dál...