Český svaz zahrádkářů místní organizace Nové Veselí od roku 1961.

Současnost

V současné době organizace pokračuje nejen v duchu dřívějších tradic, ale hledá i nové formy práce. Konají se také odborné semináře s praktickými ukázkami:

 • netradiční vazba adventních věnců
 • vazba suchých i živých kytic
 • vaření netradičních jídel s ochutnávkou
 • pečení a zdobení velikonočních perníčků
 • promítání instruktážních videokazet
 • (řez a roubování ovocných stromů, pěstování léčivých bylin apod.)

mostarnaOrganizovaní členové Českého svazu zahrádkářů se v minulých letech spolupodíleli na výstavbě zdravotního střediska, nákupního střediska, chodníku k nákupnímu středisku, výstavby moštárny, přístavby moštárny.

V současné době pravidelně moštují, pořádají plesy, ve spolupráci se Základní školou Nové Veselí vedou kroužek Mladý zahrádkář, pořádají výstavy výpěstků zahrady, odborné přednášky a pravidelné přátelské posezení.


Z historie místní organizace

Několik aktivních zahrádkářů vytvořilo v roce 1960 přípravný výbor a provedlo nábor mezi občany. Dne 19. dubna 1961 proběhla ustavující schůze.

Od svého založení byla organizace významnou složkou v životě občanů. Členové postavili moštárnu a začali moštovat ovoce. Zajišťovali nákup stromků, vápno, hnojivo, pomáhali při prořezávání a roubování ovocných stromů. Organizovali odborné kurzy a semináře, sháněli odbornou literaturu a snažili se pomoci odbornými radami svým sousedům.
V roce 1972 byla v akci "Z" vlastními silami za přispění všech zahrádkářů postavena moštárna (v místě vedle Mateřské školky), kde se na jaře a na podzim sjíždí ze širokého okolí všichni zahrádkáři svým ovocem k moštování.
Když byl úrodný rok, uskutečnila se o pouti na moštárně výstavě květin, ovoce a zeleniny. Organizace uspořádala také několik společenských plesů pro své členy i ostatní spoluobčany.
 

 • Rok 2004
  Základní organizace Českého zahrádkářského svazu (ČZS) v Novém Veselí uspořádala Výstavu v ZŠ 26. září 2004.

 • Rok 2003
  Jako každý rok, tak i v tomto roce proběhlo pravidelné letní přátelské posezení při opékání kuřat v areálu místní moštárny. Na podzim proběhlo moštování ovoce v místní moštárně a opět byl 13. listopadu pozván pan Dobrovolný z Jihlavy, který předvedl místním spoluobčanům vazbu adventních a vánočních květin a věnců. 22. listopadu proběhla ochutnávka toho nejlepšího ze spíže při vzájemné výměně receptů.

 • Rok 2002
  V tomto roce se podařilo zorganizovat výstavu květin a zahradních výpěstků v místní Základní škole 

 • Rok 2007
  Dokončena oprava fasády a výměna oken na Moštárně
02.10.2018

Sbor dobrovolných hasičů v Novém Veselí vznikl v roce 1891. V současné době má 65 členů, z toho 13 členů Výboru. SDH se významně podílí na společenském a kulturním životě v Novém Veselí.

Číst dál...

02.10.2018

Sportovní oddíly pod hlavičkou TJ Sokol

Číst dál...
02.10.2018

Český svaz zahrádkářů místní organizace Nové Veselí od roku 1961.

Číst dál...
02.10.2018

Český svaz včelařů, místní organizace Nové Veselí byl založen roku 1938.

Číst dál...
02.10.2018

Dne 29. 11. 2017 se konala schůze výboru Honebního společenstva katastru Nové Veselí – Matějov + část Újezda ve složení: Vítek Jiří, Poul Miloslav st., Ing. Kučera František, Ing. Jarošová Bohdana, Chalupa Jaroslav, MVDr. Křivánek Zdeněk a jako host Mgr. Smékalová Jana. Bylo to závěrečné zhodnocení činnosti mysliveckého roku 2017.

Číst dál...
02.10.2018

Původní starý kostel stával poblíž panského sídla na starém hřbitově (u fary). Podle odhadů a znalců dávné a dosud zachovalé křtitelnice byl původní kostel založen někdy koncem 13. století. Kostel byl zasvěcen patronu české země sv. Václavu.

Číst dál...
02.10.2018

Sídlo sboru: Farní sbor Českobratrské církve evangelické v Sázavě, Sázava 73, 592 11 Velká Losenice

Číst dál...
Kontakt

Městys Nové Veselí
Na Městečku 114
592 14 Nové Veselí

E-mail: obec@noveveseli.cz
Tel.: 566 667 121
Tel.: 566 667 292
Mobil: 602 946 182

Kde nás najdete
Čapí webkamera

jak triditfond vysocinahavlickuv krajsvazek obci pooslavi

Odběr novinek

Přihlaste se k bezplatnému zasílání novinek z tohoto webu do Vaší e-mailové schránky.

V návaznosti na platnou legislativu v ČR v oblasti ochrany osobních údajů sdělujeme, že na všech společenských, kulturních a sportovních akcích pořádaných městysem Nové Veselí a ZŠ a MŠ Nové Veselí, příspěvkovou organizací mohou být pořizovány fotodokumentace, audio a video nahrávky, které případně budou zveřejňovány v tištěných a elektronických informačních médiích městyse Nové Veselí a ZŠ a MŠ Nové Veselí, příspěvkové organizaci. Každý účastník na těchto akcích zároveň dává souhlas k možnému jeho zveřejnění v těchto médiích, jakož i dětí, za které zodpovídají v tomto souhlasu jejich zákonní zástupci.

Textová verze Mapa stránek Prohlášení o přístupnosti