Divadelní soubor
Nové Veselí je jedním z mála míst, kde je trvaleji zakotveno ochotnické divadlo. Podle obecní kroniky byla první ucelená divadelní hra sehrána již v roce 1874 a potom se to nějak nedařilo a doopravdy to začalo v roce 1901. Divadlo se od té doby v Novém Veselí hrálo pravidelně s přerušením v obou světových válkách v nejrůznějších spolcích, nejdéle při TJ Sokol od roku 1921, kde je dosud.
Divadlo prošlo nejdříve hospodskými sály a od roku 1936 je trvale v sokolovně, kde má poměrně příznivé podmínky, byť zkoušky se pro vytíženost budovy musí odehrávat jen po sobotách a nedělích. Zato jsou zde podmínky pro fungování této kulturní činnosti ochotníků poměrně slušné. Je dobrá vybavenost nezbytnými kulisami, kterých je za dlouhá léta plná půda, slušný je fundus kostýmů a nově také elektronické ovládání světel a zvuku zásluhou mladých ochotníků. Ke cti ochotnického divadla slouží i to, že od roku 1901 jsou uchovány téměř všechny plakáty her, nověji pak alba fotografií a nejnověji videonahrávky. V roce 130.výročí od sehrání první divadelní hry ochotnického divadla (2004), tak mohl být vydán sborník z jeho historie po současnost s názvem Ještě jsme tady. Do roku 2012 bylo odehráno již 286 divadelních titulů, některé opakovaně.
Zajímavý je repertoár divadla, který se věnuje spíš klasičtějším titulům než jen zábavným. Tak v posledních letech se hrála Jiráskova Lucerna, Tylova Paličova dcera Stroupežnického Naši furianti, Mrštíkových Maryša, Drdovy Hrátky s čertem, Němcové Babička a Bajaja, Máchův Máj, Šamberkovo Jedenácté přikázání, Svobodův Poslední muž, Čapkova Doktorská pohádka (Švestkové hody) a řada pohádkových her. Po letitém režisérovi Jaroslavu Bílkoví (1924), který se této činnosti věnuje od roku 1946 a uvedl už 69 divadelních titulů, vyšli ze souboru čítajícího kolem třiceti zájemců všech věkových kategorií, nadějní mladí režiséři Jana Stehlíková (1986) a Petr Vítek (1989), kteří realizovali úspěšně už několik her. Celkově se mládí více hlásí o slovo, což je pro další existenci ochotnického divadlo v dnešní uspěchané době velmi příslibné. Novoveselské divadlo je zajímavé také tím, že během roku v posledních třech letech realizuje tři samostatné divadelní tituly v sezóně, což je ve venkovském ochotnickém divadla velmi ojedinělé.
Ochotnické divadlo v Novém Veselí má za sebou také éru divadelních přehlídek v různých místech, hlavně v šedesátých a sedmdesátých létech, kdy také reprezentovalo dřívější Jihomoravský kraj v roce 1976 na Národní přehlídce venkovských souborů ve Vysokém nad Jizerou a bylo ohodnoceno cenou. Po delší přestávce byli ochotníci hosty dílčí národní přehlídky České obce sokolské v Boskovicích, odkud si odnesli cenné zkušenosti.
Mnohaleté novoveselské ochotnické divadlo by si zasluhovalo ještě větší přízeň diváků, hlavně mladších a také další nové zájemce o tuto tradiční kulturní aktivitu.
Květen roku 2012. Jaroslav Bílek, vedoucí souboru.
Odehrané divadelní tituly od roku 2004
2017
- Taková ženská na krku, hráno pětkrát
- Poněkud ztracená proncezna, hráno třikrát
2016
- Jak se čerti ženili, hráno třikrát
- Divadlo za oponou aneb jak se tvoží divadlo, hráno dvakrát
- V království zakázaného smíchu, hráno třikrát
2015
- Její pastorkyňa, hráno třikrát, jednou ve Žďáru n/S a jednou v Přibyslavi
2014
- V sedmém nebi, hráno třikrát
- Sněhová královna, hráno třikrát a jednou v Lázních Toušeň
2013
- Vojnarka, hráno čtyřikrát
- Kdo si brousí nad Paďousy, hráno čtyřikrát
2012
- Hrátky lásky, hráno třikrát
- Švestkové hody (Doktorská pohádka), hráno čtyřikrát a jednou v Polničce
2011
- Čertovy námluvy, hráno třikrát
- Poslední muž, hráno třikrát
- Švestkové hody (Doktorská pohádka), hráno jednou a jednou ve Žďáře
2010
- Máchův Máj, hráno čtyřikrát
- Maryša, hráno čtyřikrát
- Bajaja. Hráno čtyřikrát a jednou na přehlídce v Boskovicích
2009
- Lucerna, hráno čtyřikrát
- Čarodějnická pohádka, hráno čtyřikrát
2008
- Narozeniny, hráno třikrát
- Hrátky s čertem, hráno šestkrát
- O království z Nemánic, hráno třikrát
2007
- Jedenáctí přikázání,hráno čtyřikrát
- Babička B.Němcové, hráno čtyřikrát
2006
- Treperendy, hráno čtyřikrát
- Apolénka a král, hráno čtyřikrát
2005
- Byl jednou jeden, hráno čtyřikrát
- Pode mlejnem, nade mlejnem, hráno čtyřikrát
- Čarodějky, hráno třikrát
2004 (130 let od sehrání první divadelní hry v městečku)
- Naši furianti, hráno čtyřikrát
- Princezny a Meluzína, hráno třikrát
Obřadní síň byla otevřena ke Dni učitelů 26. března 1993. A od té doby se v ní uskutečnilo mnoho společenských a kulturních akcí.
Číst dál...Nové Veselí je jedním z mála míst, kde je trvaleji zakotveno ochotnické divadlo. Podle obecní kroniky byla první ucelená divadelní hra sehrána již v roce 1874 a potom se to nějak nedařilo a doopravdy to začalo v roce 1901. Divadlo se od té doby v Novém Veselí hrálo pravidelně s přerušením v obou světových válkách v nejrůznějších spolcích, nejdéle při TJ Sokol od roku 1921, kde je dosud.
Číst dál...Setkání měst a obcí, které mají v názvu Veselí bylo zahájeno v roce 1993 v Novém Veselí. Účastní se ho tyto obce: Nové Veselí (okres Žďár nad Sázavou), Veselí nad Lužnicí (okres Tábor), Veselí nad Moravou (okres Hodonín), Veselí u Mohelnice (okres Šumperk), Veselí u Přelouče (okres Pardubice), Veselí - osada, místní část města Šťětí a Vysoké Veselí (okres Jičín).
Číst dál...Setkání rodáků se uskutečnilo 7. - 9. července 1995 a 11. září 2008. Pro všechny rodáky a přátele byl připraven bohatý kulturní program s prohlídkou nejen pamětihodností, ale i celé obce. Rodáci a přátelé obce navštívili např. stálou expozici rodáka Julia Pelikána v obřadní síni obce a shlédli výstavku grafických listů rodáka Aloise Pohanky. Jako upomínku na setkání obdržel každý účastník setkání malý soubor grafických listů rodáka Aloise Pohanky s tématikou obce Nové Veselí.
Číst dál...