Stálá expozice v prostorách knihovny

   Při příležitosti 100. výročí státnosti byla v pátek 26.10.2018 v obřadní síni Městyse Nové Veselí  otevřena výstava „Krojované panenky E+M“, autorek Evy Jurmanové a Marie Žilové. Zároveň proběhla  zajímavá vernisáž s výstavou historických dokumentů a fotografií městyse.

Na slavnostní vernisáži promluvil i starosta obce MVDr. Zdeněk Křivánek a vystoupily  děti z tanečního souboru Veseláček.

Po bohatém a krásně připraveném rautu si účastníci vernisáže prohlédli výstavu dokumentů obce. Potom se přesunuli do budovy požární zbrojnice, kde v prostorách místní lidové knihovny byla otevřená malá stálá výstavní síň s expozicí asi sta krojovaných panenek. Zde si mohli návštěvníci z úst autorek vyslechnout malou komentovanou prohlídku a seznámit se tam s vystavovanými panenkami v krojích z Čech, Moravy a Slezska.  Výstavu v prvních třech dnech navštívilo téměř 200 návštěvníků.

Vždyť  kroje  jsou  důležitým  článkem  naší  národní  kultury,  přestože  se  nosí  již  jen slavnostech, některých obyčejových příležitostech a folklorních akcích.

Krojované panenky E+M  /Eva+Marie/ jsou přesnou replikou českých, moravských a slezských krojů.

Foto z vernisáže a zahájení výstavy Krojovaných panenek E+M: odkaz do fotogalerie

 

 

 

Panenky o autorkách

 

 Panenky zpravodaj 

 

 Panenky Zilova

 

Panenky Jurmanova

Panenky expozice 

 

 Reportáž z pořadu Toulavá kamera: www.toulavakamera.cz  11.1.2009

 

 Reportáž Televize Vysočina: https://www.televizevysocina.cz/koktejl/zajimavosti/item/2141-kanada-spojene-staty-ci-francie-nejen-tam-odcestovaly-krojovane-panenky-z-noveho-veseli

 

 

06.03.2019

Stálá expozice v prostorách knihovny

Číst dál...
09.10.2018

Čestní občané a osobnosti se vztahem k Novému Veselí

Číst dál...
09.10.2018

Knihovna provozována v městysi nepřetržitě od roku 1922

Číst dál...
09.10.2018

Obřadní síň byla otevřena ke Dni učitelů 26. března 1993. A od té doby se v ní uskutečnilo mnoho společenských a kulturních akcí.

Číst dál...
09.10.2018

Nové Veselí je jedním z mála míst, kde je trvaleji zakotveno ochotnické divadlo. Podle obecní kroniky byla první ucelená divadelní hra sehrána již v roce 1874 a potom se to nějak nedařilo a doopravdy to začalo v roce 1901. Divadlo se od té doby v Novém Veselí hrálo pravidelně s přerušením v obou světových válkách v nejrůznějších spolcích, nejdéle při TJ Sokol od roku 1921, kde je dosud.

Číst dál...
09.10.2018

Dechová hudba z Nového Veselí s více než stoletou tradicí

Číst dál...
09.10.2018

Setkání měst a obcí, které mají v názvu Veselí bylo zahájeno v roce 1993 v Novém Veselí. Účastní se ho tyto obce: Nové Veselí (okres Žďár nad Sázavou), Veselí nad Lužnicí (okres Tábor), Veselí nad Moravou (okres Hodonín), Veselí u Mohelnice (okres Šumperk), Veselí u Přelouče (okres Pardubice), Veselí - osada, místní část města Šťětí a Vysoké Veselí (okres Jičín).

Číst dál...
09.10.2018

Setkání rodáků se uskutečnilo 7. - 9. července 1995 a 11. září 2008. Pro všechny rodáky a přátele byl připraven bohatý kulturní program s prohlídkou nejen pamětihodností, ale i celé obce. Rodáci a přátelé obce navštívili např. stálou expozici rodáka Julia Pelikána v obřadní síni obce a shlédli výstavku grafických listů rodáka Aloise Pohanky. Jako upomínku na setkání obdržel každý účastník setkání malý soubor grafických listů rodáka Aloise Pohanky s tématikou obce Nové Veselí.

Číst dál...
Kontakt

Městys Nové Veselí
Na Městečku 114
592 14 Nové Veselí

E-mail: obec@noveveseli.cz
Tel.: 566 667 121
Tel.: 566 667 292
Mobil: 602 946 182

Kde nás najdete
Čapí webkamera

jak triditfond vysocinahavlickuv krajsvazek obci pooslavi

Odběr novinek

Přihlaste se k bezplatnému zasílání novinek z tohoto webu do Vaší e-mailové schránky.

V návaznosti na platnou legislativu v ČR v oblasti ochrany osobních údajů sdělujeme, že na všech společenských, kulturních a sportovních akcích pořádaných městysem Nové Veselí a ZŠ a MŠ Nové Veselí, příspěvkovou organizací mohou být pořizovány fotodokumentace, audio a video nahrávky, které případně budou zveřejňovány v tištěných a elektronických informačních médiích městyse Nové Veselí a ZŠ a MŠ Nové Veselí, příspěvkové organizaci. Každý účastník na těchto akcích zároveň dává souhlas k možnému jeho zveřejnění v těchto médiích, jakož i dětí, za které zodpovídají v tomto souhlasu jejich zákonní zástupci.

Textová verze Mapa stránek Prohlášení o přístupnosti