Stálá výstava „Krojované panenky E+M“
Stálá expozice v prostorách knihovny
Při příležitosti 100. výročí státnosti byla v pátek 26.10.2018 v obřadní síni Městyse Nové Veselí otevřena výstava „Krojované panenky E+M“, autorek Evy Jurmanové a Marie Žilové. Zároveň proběhla zajímavá vernisáž s výstavou historických dokumentů a fotografií městyse.
Na slavnostní vernisáži promluvil i starosta obce MVDr. Zdeněk Křivánek a vystoupily děti z tanečního souboru Veseláček.
Po bohatém a krásně připraveném rautu si účastníci vernisáže prohlédli výstavu dokumentů obce. Potom se přesunuli do budovy požární zbrojnice, kde v prostorách místní lidové knihovny byla otevřená malá stálá výstavní síň s expozicí asi sta krojovaných panenek. Zde si mohli návštěvníci z úst autorek vyslechnout malou komentovanou prohlídku a seznámit se tam s vystavovanými panenkami v krojích z Čech, Moravy a Slezska. Výstavu v prvních třech dnech navštívilo téměř 200 návštěvníků.
Vždyť kroje jsou důležitým článkem naší národní kultury, přestože se nosí již jen slavnostech, některých obyčejových příležitostech a folklorních akcích.
Krojované panenky E+M /Eva+Marie/ jsou přesnou replikou českých, moravských a slezských krojů.
Foto z vernisáže a zahájení výstavy Krojovaných panenek E+M: odkaz do fotogalerie
Reportáž z pořadu Toulavá kamera: www.toulavakamera.cz 11.1.2009
Reportáž Televize Vysočina: https://www.televizevysocina.cz/koktejl/zajimavosti/item/2141-kanada-spojene-staty-ci-francie-nejen-tam-odcestovaly-krojovane-panenky-z-noveho-veseli
Obřadní síň byla otevřena ke Dni učitelů 26. března 1993. A od té doby se v ní uskutečnilo mnoho společenských a kulturních akcí.
Číst dál...Nové Veselí je jedním z mála míst, kde je trvaleji zakotveno ochotnické divadlo. Podle obecní kroniky byla první ucelená divadelní hra sehrána již v roce 1874 a potom se to nějak nedařilo a doopravdy to začalo v roce 1901. Divadlo se od té doby v Novém Veselí hrálo pravidelně s přerušením v obou světových válkách v nejrůznějších spolcích, nejdéle při TJ Sokol od roku 1921, kde je dosud.
Číst dál...Setkání měst a obcí, které mají v názvu Veselí bylo zahájeno v roce 1993 v Novém Veselí. Účastní se ho tyto obce: Nové Veselí (okres Žďár nad Sázavou), Veselí nad Lužnicí (okres Tábor), Veselí nad Moravou (okres Hodonín), Veselí u Mohelnice (okres Šumperk), Veselí u Přelouče (okres Pardubice), Veselí - osada, místní část města Šťětí a Vysoké Veselí (okres Jičín).
Číst dál...Setkání rodáků se uskutečnilo 7. - 9. července 1995 a 11. září 2008. Pro všechny rodáky a přátele byl připraven bohatý kulturní program s prohlídkou nejen pamětihodností, ale i celé obce. Rodáci a přátelé obce navštívili např. stálou expozici rodáka Julia Pelikána v obřadní síni obce a shlédli výstavku grafických listů rodáka Aloise Pohanky. Jako upomínku na setkání obdržel každý účastník setkání malý soubor grafických listů rodáka Aloise Pohanky s tématikou obce Nové Veselí.
Číst dál...