Myslivecký spolek
Dne 29. 11. 2017 se konala schůze výboru Honebního společenstva katastru Nové Veselí – Matějov + část Újezda ve složení: Vítek Jiří, Poul Miloslav st., Ing. Kučera František, Ing. Jarošová Bohdana, Chalupa Jaroslav, MVDr. Křivánek Zdeněk a jako host Mgr. Smékalová Jana. Bylo to závěrečné zhodnocení činnosti mysliveckého roku 2017.
![]() |
![]() |
Po přečtení finanční zprávy byly upřesněny některé skutečnosti.
Např. hospodaří se na 1749 ha půdy: 1204 - zemědělské, 874 - lesní, 114 - vodní, 57 - ostatní pozemky
Bylo věnováno 2000,- Kč na zazvěření (2 párů zajíce polního). Nedaří se. Pro další rok se pokusí o zvýšení počtu párů. Jsou přemnožené lišky, i když letos jich bylo střeleno 36 hlavně kolem Újezda. Černá zvěř tímto revírem pouze prochází, bylo střeleno 16 ks černé zvěře a roste obava z šíření prasečího moru, z větší migraci zvěře. Myslivecký spolek má 6 upotřebitelných loveckých psů. Stav zvěře v letošním roce: Srnčí 76 ks (5 srnců a 9 srnek), odlov plánován na 26 ks. V letech 2015 -16 bylo vypuštěno 10 zajíců ve Žlíbku u Matějova – většinu ale „odlovily“ lišky. Vodní predátoři – kormoráni se nesmí střílet a dělají velké škody.
Závěrem byla podána informace o připravované novele Mysliveckého zákona.
Myslivecké sdružení Nové Veselí – Matějov hospodaří na výměře 1784 ha:
- 1286 ha zemědělská půda
- 354 ha lesní půda
- 110 ha vodní plocha
- 34 ha ostatní půda
MS Nové Veselí – Matějov má tuto honitbu v nájmu od Honebního společenstva Nové Veselí – Matějov, které je vlastníkem honitby.
Údaje o mysliveckém sdružení za rok 2015
Počet členů: 25
Rozloha honitby – 1749 ha – lesy, louky rybníky
Složení vedení:
předseda: Jaroslav Chalupa
místopředseda: František Veselý ml.
myslivecký hospodář: Jiří Danihel
finanční hospodář: Karel Prachař
kynolog: Zdenek Švoma
kronikář: Zdenek Švoma
člen výboru: Vladimír Šrámek
jednatel: Petr Chlubna
Revíry mysliveckého spolku:
Holetín, Seče, Boroviny, Váhulec, Nikolec, Žlíbky, Blažkov, Prichy. V každém revíru 2 až 3 krmítka = 15 seníků, jesle …
Během 2015 byly svolány 4 výborové a 4 členské schůze.
Brigády: na zpracování palivového dřeva pro potřebu myslivecké chaty v obecním lese Matějov formou samovýroby
Prezentace myslivosti a přírody u chaty Matějovského rybníka: 6. 7., 29. 8. a 30. 9.
Během září vypuštěno 10 ks zajíce polního v loveckém revíru Žlíbky – žádný zajíc ale uloven nebyl. Všichni se stali cílem predátorů – lišek a výrů, kteří jsou chráněni a jsou přemnoženi.
Zajíci se od roku 2015 nesmějí střílet, než bude obnoven původní stav.
Hony byly na kachny a na škodnou – zejména lišky a divoká prasata. Divoká prasata našimi rajóny pouze přecházejí do kukuřice a řepky (prasat bylo střeleno 7).
Bažanti se nevyskytují vůbec, neboť terén nevyhovuje – chybí remízky, lesíky …
Do 30. 11. nutno provést registraci na Myslivecký spolek – po členské schůzi. V tomto roce složení výboru zůstává stejné.
Nehájená zvěř od 1. 4. 2016 do 31. 3. 2017. Srnec I., II. a III.
Žádost o přijetí do Mysliveckého spolku podali 3 členové:
Počta Stanislav – pro 5 členů
nepřijati na členské schůzi 26. 2. 2016
Smrčka Leoš – pro 12 členů
Uttendorfský Michal – pro 14 členů – přijat na zkušební dobu 2 roků.
Sčítání zvěře – rok 2016:
Žlíbky – zvěř srnčí 18 ks
Váhulec – zvěř srnčí 11 ks
Boroviny – zvěř srnčí 12 ks
Holetín – zvěř srnčí 7 ks
Nikolec – zvěř srnčí 5 ks
Seče – zvěř srnčí 9 ks
Lesek – zvěř srnčí 9 ks
Celkem 71 ks zvěře srnčí.
Koroptev polní – Žlíbky, 6 ks
Náklady za rok činily 60 tis. Kč (psi, krmivo, schůze …)
Obřadní síň byla otevřena ke Dni učitelů 26. března 1993. A od té doby se v ní uskutečnilo mnoho společenských a kulturních akcí.
Číst dál...Nové Veselí je jedním z mála míst, kde je trvaleji zakotveno ochotnické divadlo. Podle obecní kroniky byla první ucelená divadelní hra sehrána již v roce 1874 a potom se to nějak nedařilo a doopravdy to začalo v roce 1901. Divadlo se od té doby v Novém Veselí hrálo pravidelně s přerušením v obou světových válkách v nejrůznějších spolcích, nejdéle při TJ Sokol od roku 1921, kde je dosud.
Číst dál...Setkání měst a obcí, které mají v názvu Veselí bylo zahájeno v roce 1993 v Novém Veselí. Účastní se ho tyto obce: Nové Veselí (okres Žďár nad Sázavou), Veselí nad Lužnicí (okres Tábor), Veselí nad Moravou (okres Hodonín), Veselí u Mohelnice (okres Šumperk), Veselí u Přelouče (okres Pardubice), Veselí - osada, místní část města Šťětí a Vysoké Veselí (okres Jičín).
Číst dál...Setkání rodáků se uskutečnilo 7. - 9. července 1995 a 11. září 2008. Pro všechny rodáky a přátele byl připraven bohatý kulturní program s prohlídkou nejen pamětihodností, ale i celé obce. Rodáci a přátelé obce navštívili např. stálou expozici rodáka Julia Pelikána v obřadní síni obce a shlédli výstavku grafických listů rodáka Aloise Pohanky. Jako upomínku na setkání obdržel každý účastník setkání malý soubor grafických listů rodáka Aloise Pohanky s tématikou obce Nové Veselí.
Číst dál...