Český svaz zahrádkářů místní organizace Nové Veselí od roku 1961.

Současnost

V současné době organizace pokračuje nejen v duchu dřívějších tradic, ale hledá i nové formy práce. Konají se také odborné semináře s praktickými ukázkami:

 • netradiční vazba adventních věnců
 • vazba suchých i živých kytic
 • vaření netradičních jídel s ochutnávkou
 • pečení a zdobení velikonočních perníčků
 • promítání instruktážních videokazet
 • (řez a roubování ovocných stromů, pěstování léčivých bylin apod.)

mostarnaOrganizovaní členové Českého svazu zahrádkářů se v minulých letech spolupodíleli na výstavbě zdravotního střediska, nákupního střediska, chodníku k nákupnímu středisku, výstavby moštárny, přístavby moštárny.

V současné době pravidelně moštují, pořádají plesy, ve spolupráci se Základní školou Nové Veselí vedou kroužek Mladý zahrádkář, pořádají výstavy výpěstků zahrady, odborné přednášky a pravidelné přátelské posezení.


Z historie místní organizace

Několik aktivních zahrádkářů vytvořilo v roce 1960 přípravný výbor a provedlo nábor mezi občany. Dne 19. dubna 1961 proběhla ustavující schůze.

Od svého založení byla organizace významnou složkou v životě občanů. Členové postavili moštárnu a začali moštovat ovoce. Zajišťovali nákup stromků, vápno, hnojivo, pomáhali při prořezávání a roubování ovocných stromů. Organizovali odborné kurzy a semináře, sháněli odbornou literaturu a snažili se pomoci odbornými radami svým sousedům.
V roce 1972 byla v akci "Z" vlastními silami za přispění všech zahrádkářů postavena moštárna (v místě vedle Mateřské školky), kde se na jaře a na podzim sjíždí ze širokého okolí všichni zahrádkáři svým ovocem k moštování.
Když byl úrodný rok, uskutečnila se o pouti na moštárně výstavě květin, ovoce a zeleniny. Organizace uspořádala také několik společenských plesů pro své členy i ostatní spoluobčany.
 

 • Rok 2004
  Základní organizace Českého zahrádkářského svazu (ČZS) v Novém Veselí uspořádala Výstavu v ZŠ 26. září 2004.

 • Rok 2003
  Jako každý rok, tak i v tomto roce proběhlo pravidelné letní přátelské posezení při opékání kuřat v areálu místní moštárny. Na podzim proběhlo moštování ovoce v místní moštárně a opět byl 13. listopadu pozván pan Dobrovolný z Jihlavy, který předvedl místním spoluobčanům vazbu adventních a vánočních květin a věnců. 22. listopadu proběhla ochutnávka toho nejlepšího ze spíže při vzájemné výměně receptů.

 • Rok 2002
  V tomto roce se podařilo zorganizovat výstavu květin a zahradních výpěstků v místní Základní škole 

 • Rok 2007
  Dokončena oprava fasády a výměna oken na Moštárně
Kontakt

Městys Nové Veselí
Na Městečku 114
592 14 Nové Veselí

E-mail: obec@noveveseli.cz
Tel.: 566 667 121
Tel.: 566 667 292
Mobil: 602 946 182

Kde nás najdete
Čapí webkamera

jak triditfond vysocinahavlickuv krajsvazek obci pooslavi

Odběr novinek

Přihlaste se k bezplatnému zasílání novinek z tohoto webu do Vaší e-mailové schránky.

V návaznosti na platnou legislativu v ČR v oblasti ochrany osobních údajů sdělujeme, že na všech společenských, kulturních a sportovních akcích pořádaných městysem Nové Veselí a ZŠ a MŠ Nové Veselí, příspěvkovou organizací mohou být pořizovány fotodokumentace, audio a video nahrávky, které případně budou zveřejňovány v tištěných a elektronických informačních médiích městyse Nové Veselí a ZŠ a MŠ Nové Veselí, příspěvkové organizaci. Každý účastník na těchto akcích zároveň dává souhlas k možnému jeho zveřejnění v těchto médiích, jakož i dětí, za které zodpovídají v tomto souhlasu jejich zákonní zástupci.

RSS sitemap